Tukkijoke -kesäteatteri joka menee pieleen
Linnateatterin riehakas kesäfarssi
Ruissalon pitsihuvilayhdistyksen puheenjohtaja Martti von Gyllenbögel on päättänyt tuoda saarelle eloa ja näyttävyyttä perustamalla kesäteatterin, joka houkuttelee kesäasukkaat ja matkailijat takaisin Ruissalon syleilyyn. Tavoitteena on luoda musiikkiteatterispektaakkeli, joka ei ainoastaan täytä tyhjillään seisovia pitsihuviloita, vaan herättää koko saaren eloon ja virittää sen Turun kesän kulttuurielämän uudelle tasolle.
Tukkijoke – kesäteatteri joka menee pieleen
Tukkijoella-musikaalin työryhmään kuuluvat 35-vuotias velvollisuudentuntoinen ja multipaskaava perheenäiti Elli, pitsihuvilassa asusteleva 70-vuotias upporikas Ulla, joka kuvittelee olevansa suuri taiteilija, naapurisaaren kesäteatterista pois potkittu sietämätön harrastajanäyttelijä Eero, parikymppinen sivari Oskari, joka vastaa tekniikasta ja on maailmalla suositun hevibändin laulaja, sekä Pernon telakan suurkuoro.
Kesäteatterin katsojien onneksi tai epäonneksi (kuka tietää!?) kuoro voitti ryhmälotossa pääpalkinnon ja lähti samantien Kanarialle.
Niinpä teatteriopiston lopputyönään teosta ohjaavalle parikymppiselle Pinjalle jää tehtäväksi yrittää laittaa pystyyn täysimittainen musikaali kourallisella esiintyjiä.
Panokset ovat kovat, sillä vaakalaudalla on paitsi nuoren taiteilijan uskottavuus, myös konkurssin partaalla keikkuvan Ruissalon maine. Mikään ei toki voi mennä pieleen, eihän?
”Tämä on se kesä, kun Ruissalon saarella esitetään
Turun kesäteatteri-esitysten huipentuma”, lupaa Martti von Gyllenbögel
Tukkijoke -musiikkikomedian tekijät
Ohjaaja Kalle Lamberg
Käsikirjoittaja Anna-Maija Ihander
Rooleissa Janita Juvonen, Karoliina Kudjoi, Veera Tapanainen, Juha Hostikka ja Jaakko Wuolijoki
RYHMÄMYYNTI
Täytä lomake tai soita meille 02 232 1215
RAVINTOLAPALVELUT
myynti@ruissalontelakka.fi
MUUT TAPAHTUMAT LINNATEATTERIN KESÄLAVALLA
Kuudet Perunat – Stand Up -ilta ti 11.6.
Vuoden stand up -tulokas 2024 -kilpailun finalistit
Kesäkissat3 – Drag Show ti 15.7.
Drag-artistit, Marko Vainio ja Jukka Kuronen
Kesäkeikoilla 2.0 – Stand Up ti 29.7.
Jaakko Saariluoma ja Mika Eirtovaara
Tatun ja Patun Outo uninäytelmä
Esitykset 9.7. – 31.7.
Esitysinfo ja liput
Esitysajat:
Kesto: n 2 h (sis väliajan)
Liput: Liput 45€ (Lipunmyyntiehdot)

ENCORE CABARET
Linnateatteri tuo Turkuun aivan uudenlaisen show’n. Encore Cabaret on kokonaisuus, joka ei jätä ketään kylmäksi. Shown’n aikana voit syödä herkullisen kolmen ruokalajin illallisen juomineen, jolloin kaikki aistit saavat taatusti riittävästi ravintoa.
ENSI-ILTA 24.10.2025

HYVÄ TIETÄÄ
SAAPUMINEN, ESTEETTÖMYYS, MAKSUTAVAT
Varmista sujuva teatterivierailu ja nappaa talteen tärpit meille saapumiseen!